Europa League: Ολυμπιακός - PSV Αϊντχόβεν 4-2

18/02/2021, 21:53

Με 4-2 επεκράτησε της PSV Αϊντχόβεν ο Ολυμπιακός στον πρώτο αγώνα της φάσης των "32" του Europa League.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος άνοιξαν νωρίς το σκορ, στο ένατο λεπτό με τον Μπουχαλάκη. Στο 14' δέχθηκαν την ισοφάριση όταν σουτ του Ζαχαβί κοντράρησε σε σώματα αμυντικών άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Ζοζέ Σα. Οι ερυθρόλευκοι δεν πτοήθηκαν από το γκολ. Ενέτειναν τις προσπάθειές τους και στο 37' ο Εμβιλά με σουτ έκανε το 2-1 για να δεχθούν εκ νέου την ισοφάριση μόλις 2 λεπτά αργότερα στο 39' πάλι από τον Ζαχαβί.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του Α' ημιχρόνου ο Ελ Αραμπί με κλέψιμο της μπάλας από τους αμυντικούς λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή έγραψε το 3-2, ενώ στο 83' ο νεοεισελθείς Μασούρας με σουτ στο όριο της μεγάλης περιοχής έγραψε το τελικό 4-2 που δίνει στον Ολυμπιακό σημαντικό πλεονέκτημα για την πρόκριση.

Ολυμπιακός: Σα, Λαλά (80' Ανδρούτσος), Σωκράτης, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Εμβιλά (80' Βρουσάι), Μπρούμα (90' Χασάν), Βαλμπουενά (68' Μασούρας), Ελ Αραμπί (75' Φορτούνης)

PSV Αϊντχόφεν: Εμβογκό, Ντάμφρις, Μαξ, Μπόσκαγλι (38' Μπουμγκάρτλ), Τέζε, Τόμας (85' Γκουτιέρες), Σανγκαρέ (71' Φέρτεσεν), Ροσάριο, Γκέτσε (70' Ζούνιορ), Μαλέν, Ζάχαβι (85' Φαν Γκίνκελ).