Σόου Αντετοκούνμπο και μεγάλη νίκη για τους Μπακς

18/03/2021, 16:57

Με μια πολύ μεγάλη νίκη έφυγαν από τη Φιλαδέλφεια οι Μιλγουόκι Μπακς, επικρατώντας των πρωτοπόρων της ανατολικής περιφέρειας, Σίξερς, χάρις σε άλλη μια ηγετική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Τα «ελάφια» επιβλήθηκαν των γηπεδούχων με 109-105 στην παράταση (κ.δ. 93-93), αφού χρειάστηκε να επιστρέψουν από το -19 στο ημίχρονο.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ, που είχε μόλις 4 πόντους στο ημίχρονο, τελείωσε τον αγώνα με 32 πόντους (12/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/8 βολές), 15 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 43 λεπτά.

Στην επανάληψη η «μηχανή» πήρε μπροστά, οι Μπακς «ροκάνισαν» τη διαφορά και στα 53΄΄ πριν τη λήξη έφτασαν στο +7 (84-91), αλλά με τρίποντα των Γκριν και Κορκμάζ η Φιλαδέλφεια ισοφάρισε στα 0,4΄΄ πριν τη λήξη και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Τον Γιάννη συνέδραμαν από τους Μπακς οι Χόλιντεϊ (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα) και ΝτιΒιτσέντζο (20 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Για τους Σίξερς πρώτος σκόρερ ήταν ο Τομπάιας Χάρις με 19 πόντους ενώ triple-double έκανε ο Μπεν Σίμονς, με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 12 ασίστ.