Ιταλία: «Γκελάρε» στην πρεμιέρα η Γιουβέντους

22/08/2021, 22:52

Επηρεασμένη από τη φημολογία περί αποχώρησης του Κριστιάνο Ρονάλντο, η Γιουβέντους έμεινε στο 2-2 με την Ουντινέζε στην πρεμιέρα της Serie A.

Πάουλο Ντιμπάλα και Χουάν Κουαδράδο φάνηκε να «καθαρίζουν» από νωρίς το ματς για τη «Γηραιά Κυρία». Ένα λάθος, όμως, του Βόιτσιεκ Τσέζνι έβαλε εκ νέου στο ματς την Ουντινέζε που, τελικά, ισοφάρισε με τον Χεράρδ Ντολοφέου, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή λίγο νωρίτερα. Οσο για τον CR7; Ο Αλέγκρι τον έβαλε στο 60’, ο Πορτογάλος σκόραρε με κεφαλιά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ωστόσο μετά από υπόδειξη του VAR το γκολ ακυρώθηκε και ο Ρονάλντο τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Καταστροφική ήταν για τη Σαλερνιτάνα η επάνοδός της στο Καμπινάτο. Ο σύλλογος από το Σαλέρνο ηττήθηκε με 3-2 από την Μπολόνια στο «Ρενάτο Νταλ’ Άρα», σε ματς με τρεις, συνολικά, αποβολές. Μέσα σε ένα λεπτό (33’, 34’) ο Στέφαν Στράντμπεργκ αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους, αντικρίζοντας αρχικά κίτρινη κάρτα για φάουλ και στη συνέχεια για χέρι. Ήταν η πρώτη αποβολή για παίκτη της Σαλερνιτάνα στη Serie A από το 1999, όταν και είχε αποβληθεί ο... Τζενάρο Γκατούζο. Τον ακολούθησε ο Ρομπέρτο Σοριάνο (50’) για την Μπολόνια που, ωστόσο, έχοντας για κορυφαίο τον αμυντικό Λορέντσο Ντε Σιλβέστρι, ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και πήρε τη νίκη, αν και τελείωσε με εννέα λόγω αποβολής και του Ζερντί Σουτέν (88’).