Europa League: Ολυμπιακός - Άντβερπ 2-1

16/09/2021, 21:39

Με σκορ 2-1 επεκράτησε ο Ολυμπιακός της βελγικής Άντβερπ για τον πρώτο αγώνα της φάσης των ομόλων του Europa League.

Οι "ερυθρόλευκοι" άνοιξαν το σκορ στο β΄ημίχρονο, στο 52' με τον Ελ Αραμπί. Στο 75' οι Βέλγοι ισοφάρισαν με τον Σαματά, με κεφαλιά, μετά από σέντρα στην μεγάλη περιοχή. Στο 87' λεπτό ο Ρέαμπτσιουκ μετά από πολύ καλή ενέργεια, έγραψε το τελικό 2-1

Σημειώνεται ότι ο Ελ Αραμπί σκόραρε και στο α΄ημίχρονο, στο 38', όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ, αν και η φάση ήταν πολύ οριακή.

Οι ενδεκάδες

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Μαντί Καμαρά, Εμβιλά, Αγκιμπού Καμαρά, Ονιεκούρου, Ελ Αραμπί.

Άντβερπ: Μπουτέζ, Μπατάιγ, Ντε Λαέτ, Αλμέιδα, Μπούτα , Βερστρέτε, Ναϊνγκολάν, Φίσερ, Σαμάτα, Μιγιόσι,Φρέι.