Παραολυμπιακοί Αγώνες: “Ασημένιος” ο Προδρόμου στο μήκος

05/09/2021, 07:14

Τα 11 μετάλλια έφτασε η Ελληνική Αποστολή στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Το 11ο μετάλλιο κατέκτησε ο Θανάσης Προδρόμου στο μήκος της κατηγορίας Τ20, όπου στον τελικό είχε άλμα στα 7,17μ., το οποίο αποτελεί και ατομικό ρεκόρ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πέτυχε την καλύτερη του επίδοση στην πέμπτη προσπάθεια. Το χρυσό κατέκτησε ο Μαλαισιανός Λατίφ Ρόμλι, ο οποίος ήταν και το μεγάλο φαβορί. Είχε άλμα στα 7,45μ..

Τα άλματα του πρωταθλητή μας ηταν: 7,03μ., 7,02μ., 6,83μ., άκυρο, 7,17μ. και 7,04μ. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Αυστραλό Χουμ (7,12μ.).

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ

Με ανάρτηση στο twitter η Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Κατερίνα Σακελλαροπούλου, συγχαίρει τον Θανάση Προδρόμου για το ασημένιο μετάλλιο στο άλμα εις μήκος Τ20 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκυο. Όπως αναφέρει "η ομάδα μας συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκυο. Ο Θανάσης Προδρόμου κατέκτησε στο άλμα εις μήκος Τ20 το ασημένιο μετάλλιο, το 11ο που κερδίζει συνολικά η ελληνική αποστολή. Πολλά συγχαρητήρια στον αθλητή μας!".

Η Πρόεδρος συγχαίρει και τη μεικτή ομάδα του Γρηγόρη Πολυχρονίδη, της 'Αννας Ντέντα και της Αναστασίας Πυργιώτη για την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο Μπότσια BC3, στους Παραολυμπιακούς