"Αυτοκτόνησε" η Εθνική Ελλάδος 1-1 με το Κόσοβο

05/09/2021, 23:48

Η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου δεν μπόρεσε να κερδίσει το Κόσοβο (1-1) στην Πρίστινα και έχει πλέον μόνο μαθηματικές ελπίδες για να βρεθεί στο Μουντιάλ του Κατάρ. Ο Δουβίκας στο 45'+1' έκανε το 1-0 αλλά ο Μουρίκι στο 92'...σκότωσε τη "γαλανόλευκη" .

Η Εθνική ομάδα σε ένα...φτωχό πρώτο ημίχρονο κατάφερε ουσιαστικά στην πρώτη της καλή στιγμή να σκοράρει! Ο Μπακασέτας έβγαλε υπέροχη κάθετη πάσα στον Δουβίκα και εκείνος τελείωσε ιδανικά τη φάση δίνοντας το προβάδισμα στη «γαλανόλευκη» στο φινάλε του πρώτου 45λεπτου.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η Ελλάδα θα φύγει με τη νίκη από την Πρίστινα, μια ολιγωρία της άμυνας στις καθυστερήσεις του αγώνα, έφερε την ισοφάριση για τους Κοσοβάρους. Στο 90+3′ ο Μουρίκι με κεφαλιά από κοντά πέτυχε το 1-1 για το Κόσοβο

Οι συνθέσεις

Κόσοβο (Μπερνάρ Σαλάντ): Μούριτς, Βοϊβόντα, Ραχμάνι, Αλίτι (79' Φαζλίζι), Χαντεργκιονάι, Χαλίμι (84' Μουσλίγια), Ντρέσεβιτς, Β. Μπερίσα (79' Λασάι), Καστράτι (46’ Μπίτικι), Μουρίκι, Ράσιτσα.

Ελλάδα (Τζον Φαν'τ Σιπ): Βλαχοδήμος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας, Γιαννούλης, Ανδρούτσος, Τσιμίκας (89' Παπαδόπουλος), Σιώπης, Μπουχαλάκης, Μπακασέτας, Δουβίκας (63’ Μάνταλος), Παυλίδης (80' Φούντας).