Γιατί ο κ. Ν. Καραμούζης έχει δίκιο για την απουσία φρεσκάδας στο ΧΑ
![Γιατί ο κ. Ν. Καραμούζης έχει δίκιο για την απουσία φρεσκάδας στο ΧΑ](https://www.axianews.gr/photos/w_800px/articles/202111/yhdnp1550731326619.jpg)
Το “μονοπώλιο” της μετοχής της ΔΕΗ με συναλλαγές 30,5 εκατ. ευρω σε σύνολο 77 εκατ. ευρώ αρχίζει να προβληματίζει τους ξένους επενδυτές καθώς ο Γενικός Δείκτης στην Αθήνα έχει παραμείνει εδω και δεκαετία η “τριάδα” ΟΤΕ, ΟΠΑΠ, ΔΕΗ κι άλλες 10-12 εταιρείες.
Οι ελληνικές χρηματιστηριακές προτείνουν αυτές τις τρεις ή άλλες ισχυρές εταιρείες και από εκεί και πέρα τίποτα.
Αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα για όποιον παρακολουθεί χρόνια το ελληνικό χρηματιστήριο. Η ελληνική χρηματιστηριακή αγορά δεν έχει φρεσκάδα και είναι το μόνο ίσως που έχει δίκιο ο φίλτατος κ. Νίκος Καραμούζης.